Lándzsás útifű
Elkezdődött a lándzsás útifű szedés ideje.
Több féle alkalmazáshoz gyűjtöm. A legkelendőbb a szirup, amit már régóta saját elképzelésem szerint készítek. Csakis jóminőségű termelői mézet rakok bele és hagyom elég ideig, hogy sűrű, sötét sziruppá nője ki magát a nyári napsütés alatt. Mikor jó? Ez egy hosszú tanulási folyamat. Nem tudok időt mondani, mert megérzés kérdése. De ha valakit érdekel, szívesen megtanítom.
Maria Trebentől tanultam egy tea keverék elkészítését, amit anno azonnal ki is próbáltam. Kisfiamnak és nekem is akut bronchitis-ünk volt. Az orvostudomány szerint ez gyógyíthatahtalan betegség. A kellemetlen velejárókat gyógyszerekkel kezelni tudják, de ennyi. Na mi meggyógyultunk.
Ez a nagyon "titkos" keverék a kakukkfű és útifű 1-1 arányú keveréke. Leszárítom a hozzávalókat, összevagdosva. Elkészítem a keveréket és kúraszerűen ajánlom.
Persze nem elég a gyógynövény erejét használni, aki minden tudásával segíti a gyógyulást. Rá kell jönni a lelki problémákra is.

A háziállatoknál is jól alkalmazható a lándzsás útifű frissen. A fenti kép, csak a netről kiollózott fotó, de valahogy ilyen volt az a seb, amit elláttam egyszer csak sokkal nagyobb. A házi baknyulak el lettek különítve a nőstényektől. Tapasztalat hiján nem számítottunk arra, hogy az erősebb megtámadja a gyengébbet. Egyik nap észrevettük, hogy az egyik nyúl behúzódik a sarokba. Érintésemre síró hangot adott. Felvettem és egy ennél nagyobb hatalmas, gennyess seb éktelenkedett az oldalán. Azonnal útifüvet téptem és a kezemben addig zózogattam, amíg elég nedvet kezdett engedni. Óvatosan rátettem az állat oldalára és amíg hagyta rájutattam a nedvet a nyílt sebre. Másnapra már eltűnt a gennyesedés és jól látható varr keletkezett. Pár nap múlva begyógyult.
Mély vágásoknál nagyon hatásos.